Organizers

Joint Institute for Nuclear Research (Dubna, Russia)
National Center of Particle and High Energy Physics of the Belarusian State University (Minsk, Belarus)
B.Stepanov Institute of Physics of the National Academy of Sciences of Belarus (Minsk, Belarus)
Gomel Branch of the National Academy of Sciences of Belarus (Gomel, Belarus)
F.Skorina Gomel State University (Gomel, Belarus)
P.Sukhoi Gomel State Technical University (Gomel, Belarus)

International Advisory Committee

V.Matveev, JINR, Dubna, Russia, Chairman
V.Anishchik, BSU, Minsk, Belarus
V.Barychevsky, INP BSU, Minsk, Belarus
M.Itkis, JINR, Dubna, Russia
P.Jenni, CERN, Geneva, Switzerland
S.Kilin, NAS, Minsk, Belarus
W.Lohmann, DESY, Zeuthen, Germany
V.Savrin, SINP MSU, Moscow, Russia
G.Shirkov, JINR, Dubna, Russia
G.Snow, LSU, Nebraska, USA
V.Strazhev, BSU, Minsk, Belarus
L.Tomilchik, IP NAS, Minsk, Belarus
G.Tonelli, INFN and University, Pisa, Italy

Organization of the School-Conference is carried out by the JINR Organizing Committee under the chairmanship of the JINR Director Professor Victor Matveev and Belarus Organizing Committee under the chairmanship of the Chairman of the State Committee on Science & Technology of the Republic of Belarus, the Plenipotentiary of the Belarus Government at JINR Dr. Sc. Alexander Shumilin.

JINR Organizing Committee

V.Matveev (Chairman)
N.Russakovich (Vice-Chairman, Rector)
S.Pakulyak (Vice-Chairman)

Members of the Organizing Committee:

V.Bednyakov, S.Dmitriev, I.Golutvin, V.Kekelidze, V.Korenkov, E.Russakovich, V.Shvetsov, V.Voronov

Belarus Organizing Committee

A.Shumilin (Minsk) (Chairman)
N.Shumeiko (Minsk) (Vice-Chairman)
Yu.Pleskachevsky (Gomel) (Vice-Chairman)
V.Andreev (Gomel) (Rector)
V.Makarenko (Minsk) (Scientific Secretary)
O.Deryuzhkova (Gomel) (Scientific Secretary)

Members of the Organizing Committee:

I.Feranchuk (Minsk), Yu.Kurochkin (Minsk), V.Kuvshinov (Minsk), N.Maksimenko (Gomel), V.Mossolov (Minsk), V.Orlovich (Minsk), N.Pershay (Minsk), B.Pirshtuk (Gomel), V.Prokoshin (Minsk), A.Rogachev (Gomel), S.Sinyukovich (Minsk), O.Solovtsova (Gomel), V.Stankevich (Gomel), S.Timoshin (Gomel), A.Yankovich (Gomel)